Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Во организација на дискографската куќа PMGJazz на 23 и 24 јули, во паркот позади МКЦ ќе се одржи првото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Во фокусот на фестивалот се македонските џез музичари и промоција на македонската џез музика.

Првата фестивалска вечер ќе почне во 19.45 часот со настапот на скопскиот џез музичар Филип Букршлиев, кој ќе отвири композиции од неговиот соло гитарски албум „Don’t go away mad because the Duke is not coming back“.

Двете фестивалски вечери ќе се одвиваат согласно протоколите предвидени за организација на настани од овој тип, поради актуелната ситуација со коронавирусот. Задолжително е носење маска, а столчињата ќе бидат поставени на 2 метра растојание. Бројот на посетители е ограничен на 300 седишта.

Remote video URL
Програма:

Ден 1: Четврток, 23 јули 2020, врати 18:30, програмата започнува во 19:45.
Влезот е симболични 100 денари.
Билети онлајн: https://bileti.mkc.mk/index.php?id=684

Филип Букршлиев
Sethstat
Zulu 3.4
Kanton6Quartet

Ден 2: Петок, 24 јули 2020, врати 18:30, програмата започнува во 20:00.
Влезот е симболични 100 денари.
Билети онлајн: https://bileti.mkc.mk/index.php?id=685

Svetlost + Odron Ritual Orchestra
Cobalt Code Unit
Yordan Kostov Quintet

Фестивалот има и свој настан на Facebook каде се објавуваат информации како и нумери од настапувачите.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

МК сцена

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Read more

Влатко Стефановски: Нас први нè укинаа и последни ќе ни дозволат да работиме

Read more

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Read more

Сцена

  • play_arrow

Што да гледате на Netflix следнава недела?

Читај повеќе
  • play_arrow

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Читај повеќе

„Пријателите“ сепак нема да се соберат повторно

Читај повеќе

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе