Прво кампинг возило на соларен погон: Вози и кога е облачно

Авантуристичкиот дух никогаш не бил позелен и поинтересен!

Со своите соларни панели, Stella Vita може да произведе доволно електрична енергија за транспорт до 730 километри за еден ден.

Се разбира, кога е сончев ден - големите соларни панели од покривот ја собираат целата таа светлина и ја претвораат во потребната енергија, а кога Stella Vita стои, може да се додадат уште две соларни крила за уште повеќе и побрзо собирање енергија.

Кога времето е облачно, ќе се собере доволно енергија за 600 километри, што е за 20% помалку, но сепак доволно за удобно возење.

Remote video URL

Првиот автомобил за кампување во светот (наместо комбе поради неговата големина) најдобро се опишува како самоодржлива куќа на тркала.

Камперот од сите агли погледнете го ТУКА.

Stella Vita има дизајн сличен на капка, има накосен покрив за да ја зголеми површината на соларните панели што го напојуваат целиот систем на возилото. Вкупната површина на соларни панели, кога покривот е расклопен, е 17,5 квадратни метри. Дизајниран е од тим од 22 студенти од Технолошкиот факултет во Ајндховен.

Соларните панели се користат и за напојување на уредите што се користат на кампување - за правење кафе, подготовка на ручек, туширање, полнење телефони, гледање телевизија итн.

Целта на возилото е да ги освести корисниците за сопствената потрошувачка на енергија, а преку инфозабавниот систем можат да го следат преостанатото количество енергија и можностите за негова понатамошна дистрибуција и потрошувачка.

Подигнувањето на покривот го зголемува и внатрешниот простор на камперот, до кој може да се стигне преку страничната врата на страната на совозачот. Внатре во камперот има мал простор за готвење со фрижидер (кој работи на сончева енергија), тоалет, како и софа и кревет со целосна големина со простор за двајца возрасни кога се расклопени.

Оваа соларна куќа веќе го започна своето патување од Ајндховен. Тргна на 19 септември, а целта е Андалузија. На крајот, треба да се каже дека ова е проект кој е во фаза на тестирање, а комерцијалната фаза најверојатно ќе потрае неколку години. Исто така, нема информации за цената.

Remote video URL

Како ви се допаѓа овој самоодржлив дом на тркала?

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Концепти

Импресивниот 911 Big Sur е новиот рестомод на Singer

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Read more

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Читај повеќе
  • filter

Импресивниот 911 Big Sur е новиот рестомод на Singer

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе