Прво кампинг возило на соларен погон: Вози и кога е облачно

Авантуристичкиот дух никогаш не бил позелен и поинтересен!

Со своите соларни панели, Stella Vita може да произведе доволно електрична енергија за транспорт до 730 километри за еден ден.

Се разбира, кога е сончев ден - големите соларни панели од покривот ја собираат целата таа светлина и ја претвораат во потребната енергија, а кога Stella Vita стои, може да се додадат уште две соларни крила за уште повеќе и побрзо собирање енергија.

Кога времето е облачно, ќе се собере доволно енергија за 600 километри, што е за 20% помалку, но сепак доволно за удобно возење.

Remote video URL

Првиот автомобил за кампување во светот (наместо комбе поради неговата големина) најдобро се опишува како самоодржлива куќа на тркала.

Камперот од сите агли погледнете го ТУКА.

Stella Vita има дизајн сличен на капка, има накосен покрив за да ја зголеми површината на соларните панели што го напојуваат целиот систем на возилото. Вкупната површина на соларни панели, кога покривот е расклопен, е 17,5 квадратни метри. Дизајниран е од тим од 22 студенти од Технолошкиот факултет во Ајндховен.

Соларните панели се користат и за напојување на уредите што се користат на кампување - за правење кафе, подготовка на ручек, туширање, полнење телефони, гледање телевизија итн.

Целта на возилото е да ги освести корисниците за сопствената потрошувачка на енергија, а преку инфозабавниот систем можат да го следат преостанатото количество енергија и можностите за негова понатамошна дистрибуција и потрошувачка.

Подигнувањето на покривот го зголемува и внатрешниот простор на камперот, до кој може да се стигне преку страничната врата на страната на совозачот. Внатре во камперот има мал простор за готвење со фрижидер (кој работи на сончева енергија), тоалет, како и софа и кревет со целосна големина со простор за двајца возрасни кога се расклопени.

Оваа соларна куќа веќе го започна своето патување од Ајндховен. Тргна на 19 септември, а целта е Андалузија. На крајот, треба да се каже дека ова е проект кој е во фаза на тестирање, а комерцијалната фаза најверојатно ќе потрае неколку години. Исто така, нема информации за цената.

Remote video URL

Како ви се допаѓа овој самоодржлив дом на тркала?

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Концепти

Hyundai повторно го произведе концептот Pony Coupe од 70-тите

Read more

Студенти направија автомобил што поминува преку 2.000 километри без полнење

Read more

Rimac Nevera собори 23 рекорди во еден ден

Read more

Alpine го претстави електричниот A290_β со централно возачко седиште

Read more
 

Автомобили

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе