Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата Falcon 9 на приватната компанија SpaceX пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида.

Тест пилотите на НАСА, Даг Харли и Бен Бенкен е планирано да полетаат в среда кон Меѓународната вселенска станица, во првото лансирање на човек во вселената од територија на САД по речиси од една деценија.

НАСА ја затвори програмата за испраќање луѓе во орбитата со последниот лет на вселенскиот шатл „Атлантис“ во jули 2011 година и досега ги користеше услугите на руската вселенска програма. Двајцата космонаути ќе полетаат од истата платформа од која полета шатлот пред девет години.

Во меѓувреме, програмата на НАСА ја презедоа приватни оператори како SpaceX и Boeing.

Boeing се очекува да ги лансира своите први космонаути во 2021 година. 

реклама
Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Read more
Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Read more
ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

Read more
Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Read more

Вести

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Read more

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Read more

Apple направи заштитни маски за вработените

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата видеоигра „Assassin’s Creed Valhalla“

Читај повеќе

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Читај повеќе

Ова се просечните цени на телефони и најпопуларните производители

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Читај повеќе