Прво повлекување возила за Lamborghini Countach

Ретро моделот на Lamborghini има ексклузивно издание и уште поексклузивна цена, но сепак има маана.

Ова го утврди американската NHTSA (Национална управа за безбедност во сообраќајот на автопат), па нареди повлекување на сите модели од американските патишта. Во бројки - има вкупно девет примероци од моделот Countach LPI 800-4.

Една од посебните карактеристики на Countach е повеќеделниот стаклен капак што го покрива моторниот простор и овозможува отворен поглед на скапоцениот камен V12. И токму тој е контроверзен затоа што може да одлета. И тоа во никој случај не е добра вест за возачот позади.

Досега овој дефект е откриен на еден примерок и тоа кај сопственик во Катар. Минатиот месец се случи несреќа кога една од четирите табли се одвои и одлета во возење. Lamborghini веднаш покрена истрага, а ова повлекување е епилогот.

Lamborghini не може да ја исклучи веројатноста дека дефектот нема да се повтори и на други примероци и затоа, почнувајќи од 13 јануари, ќе ги контактира сите сопственици за да закаже преглед на возилото во овластен сервис.

Да повториме, зад стаклените панели се наоѓа 6,5 V12 кој во синергија со 48V системот произведува 814 КС. Достигнува 100 км/час за 2,8 секунди, па јасно е дека лепилото може да се олабави. Во понудата имаше вкупно 112 примероци.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Авто новости

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Read more

Пристигна првата електрична Opel Astra

Read more
 

Автомобили

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Читај повеќе

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Читај повеќе

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Читај повеќе
  • filter

Пристигна првата електрична Opel Astra

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Шведска веќе возат самоуправувачки камиони – дали ќе им ја земат работата на камионџиите?

Читај повеќе

„Црн мраз“ – една од најопасните стапици на возењето во зима

Читај повеќе
  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе