Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Она од што најмногу се плашат повеќето луѓе во моментов е дека Владимир Путин би можел да нареди употреба на тактичко нуклеарно оружје со ограничена деструктивна моќ, велат експертите.

Во случај да биде притиснат поради поразот на неговите сили во Украина, особено откако наместените референдуми ќе ги претворат окупираните територии во самопрогласена територија на Руската Федерација, тоа може да се случи.

Во такво сценарио, руската војска би можела да изврши напад со нуклеарна бомба или проектил со нуклеарна боева глава, како што е нуклеарната верзија на тактичката ракета со краток дострел Iskander-MI .

На хартија, Русија има околу 2.000 тактички нуклеарни боеви глави, кои се движат од неколку килотони до повеќе од стотина. Останува прашањето колкав дел од рускиот арсенал е навистина употреблив, имајќи предвид дека се работи за исклучително софистицирани системи за оружје кои бараат многу детално и скапо одржување, а Русија троши десетпати помалку за одржување на својот арсенал по боева глава од која било друга земја. во светот, вклучувајќи ја и Кина.

Но, ако Русија има функционални боеви глави кои би можеле да лансираат ракети Iskander-MI, проценети на околу 50 килотони, може да ѝ нанесе страшна штета на Украина ако се одлучи на тоа.

Радиоактивен облак

Боева глава од 50 килотони што ќе падне на Плоштадот на независноста во Киев би ги срушила сите згради во радиус од околу 800 метри, а сите преживеани во радиус од околу 1,6 километри ќе бидат изложени на доза на радијација од околу пет сиверти, од кои повеќето би умреле во рок од еден месец.

Повеќето незаштитени луѓе во радиус од околу три километри би претрпеле изгореници од трет степен. Се проценува дека самата експлозија би убила околу 48.000 луѓе, додека повеќе од 100.000 од нив би биле тешко повредени.

Радиоактивниот облак би се раширил во правец на ветрот, а со северен ветер од околу 20 километри на час би се проширил на површина широка дваесетина километри и долга до 160 километри - доволно за да се помине границата со Белорусија. Со посилен ветер, од околу 60 километри на час, радиоактивни честички би можеле да ја преминат и руската граница.

Иако тоа би било катастрофална катастрофа за оние кои се директно погодени од него, повеќето луѓе надвор од самата зона на експлозијата нема да почувствуваат никакви значајни ефекти.

Лесниот ударен бран би достигнал само околу 4,3 километри подалеку од точката на детонација, па дури и честичките во радиоактивниот облак нема да претставуваат смртоносна закана за повеќето.

Во директната патека на облакот во првите шеесет километри долги и околу пет километри широка, дозата на зрачење би била околу една топлина на час, што значи дека повеќето од засегнатите би можеле да се тргнат од патот на облакот пред да добијат голема доза на зрачење.

Оружје за масовно уништување

Ваквото сценарио, колку и да е ужасно, е крајно неверојатно од повеќе причини. Првата причина - ако Русија воопшто има функционално тактичко нуклеарно оружје, наместо боеви глави кои се оневозможени поради занемарување, недостаток на одржување и корупција - е тоа што Путин не може сам да ја донесе оваа одлука.

Не постои копче што Путин може да го притисне, сам во својата канцеларија, за да полета Iskander и да погоди цел по негов избор. Стотици луѓе ќе мора да бидат вклучени во лансирањето на тактичко нуклеарно оружје - од самиот Путин, потоа неколку нивоа на воена команда, персоналот кој ќе треба да ја отстрани боевата глава од складиштето и да ја достави до локацијата, потоа персоналот кој би требало да го монтира оружјето на проектилот, потоа персоналот кој би требало да го нишани и испука тој проектил.

Во тој долг синџир, лесно е можно да се најде поединец или дури неколку кои не се подготвени да учествуваат во обид за нуклеарна војна.

Дури и ако Путин реши да користи такво „ограничено“ оружје за масовно уништување, и ако неговата војска одлучи да го послуша, прашањето е што може да се постигне, каква тактичка или политичка предност би му донела и кој би бил одговорот на ваквиот потег.

Воено, повеќето од силите на Украина се распространети на широк простор, освен на самата борбена линија, каде што секој нуклеарен напад би бил подеднакво штетен за руските сили. Политички, таков удар би можел да ја уништи украинската влада и да го убие претседателот Володимир Зеленски, но по која цена?

Прво, ќе биде преседан - многу непријатен за Путин - Русија да го смета шефот на државата за легитимна мета за ограничен нуклеарен напад. Второ, Путин неповратно би ги уништил неговите односи со неговите најважни сојузници, Кина и Индија, кои моментално остануваат настрана во конфликтот и недвосмислено ја осудуваат руската инвазија на Украина.

Понатаму, се поставува прашањето како САД и НАТО би одговориле на ваквата провокација. Западните стратези се согласуваат во едно - на употребата на нуклеарно оружје мора да се одговори веднаш, жестоко и недвосмислено. Секој друг одговор би бил отворена покана до сите други држави со нуклеарно оружје да ги користат по своја волја.

Уништување на светот

Проблемот е што секој одговор нужно носи ризик од понатамошна ескалација. Експертите од Принстон пред три години анализираа потенцијално сценарио кое започнува со нуклеарни предупредувачки истрели, но неизбежно завршува со целосна нуклеарна војна.

Во серијата воени игри што ги спроведе Пентагон, американските експерти утврдија дека секоја употреба на нуклеарно оружје многу лесно води до неконтролирана ескалација.

Во повеќето тестирани сценарија, Русија започнува напад користејќи тактичка нуклеарна бомба против воена инсталација - воздухопловно пристаниште или воена база - на што САД реагираат со удар на цел од сличен тип и воено значење. После тоа има само две можности.

Во оптимистичката, двете страни престануваат со понатамошна употреба на нуклеарно оружје, но сите овие позитивни сценарија имаа неколку заеднички предуслови – двете страни мораа да имаат јасни политички „падни рампи“ и линиите на комуникација меѓу Москва и Вашингтон мораа да останат отворени. Во сите други сценарија светот ќе биде уништен.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе