Првото суштество откриено со воден дрон е вид реброносец

Во длабочините на океанското дно со помош на дрон е откриен нов вид на живо суштество и тоа од фамилијата реброносци.

Истражувачите од американската Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА) идентификуваа нов вид на морско животно именувано како duobrachium sparksae, од видот реброносци. Засега суштеството на англиски се именува како deep sea blob.

Досега се откриени 100 до 150 различни видови реброносци, но за duobrachium sparksae специфичен е начинот на кој е откриен, односно со дрон.

Прв пат duobrachium sparksae беше забележан во 2015 година на снимки направени крај Порторико на длабочина од 3.900 метри.

Инаку, duobrachium sparksae е мало животинче чија должина е едвај милиметар, со откритието на НОАА го порави навистина импресивно.

Remote video URL
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе