Првото Светско клупско првенство за жени во 2026 година

Првото Светско првенство за женски клубови ќе се одржи во јануари и февруари 2026 година, одлучи денеска ФИФА.

Светско клупско првенство за фудбалерки ќе се одржува на секои 4 години, а на него ќе учествуваат 16 клубови. ФИФА сѐ уште нема донесено одлука околу тоа која земја ќе биде домаќин на ова прво историско натпреварување. Со оглед на терминот, не се очекува тоа да биде европска земја.

Оваа идеја на ФИФА е уште од декември 2022 година кога светската куќа на фудбалот најави дека ќе покрене иницијатива за одржување на Светско клупско првенство и за фудбалерки.

URL

На денешниот 74. конгрес во Бангкок, главниот град на Тајланд, оваа одлука беше официјализирана, па така по Светското клупско првенство за фудбалери ќе имаме и паралелно натпреварување за фудбалерки, со таа разлика што жените прв пат добиваат можност за ваков турнир, додека мажите досега секоја година имаа мини првенство, а наредната за прв пат ова натпреварување ќе стартува со нов, проширен формат и ќе се игра на секои 4 години.

реклама

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе