Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Кајгана/МИА
/ 07.12.2021 / 20:31

Првпат по 11 години, германската канцеларка во заминување Ангела Меркел не се најде на врвот на листата на 100 највлијателни жени во светот, составена од американскиот магазин Forbes.

Меркел не е на врвот на ранг-листата првпат од 2010 година и третпат од 2004 година. Оваа година Меркел воопшто не е вклучена во ова рангирање.

Првото место годинава припадна на Мекензи Скот, поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос. Според Forbes, дека нејзиниот придонес во хуманитарни цели се проценува на повеќе од 8,5 милијарди долари. Дополнително, непрофитните организации на кои Скот им донира средства имаат целосна контрола врз тоа како да ги користат донациите.

Втора на листата е потпретседателката на САД, Камала Харис. Таа е првата жена и првата Афроамериканка потпретседател на САД.

Трета е претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, која до 2019 година беше на чело на Меѓународниот монетарен фонд. Таа е првата жена на овие позиции.

Оваа година, 100-те највлијателни жени во светот ги вклучуваат претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси, британската кралица Елизабета Втора, како и тенисерката Серена Вилијамс и пејачките Бијонсе и Тејлор Свифт. 

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе