Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Пописот во 2021 година покажа брз раст на муслиманската популација, но „немам религија“ беше вториот најчест одговор по христијанството, соопшти денеска Канцеларијата за национална статистика на Велика Британија.

Во сè посекуларната ера, надбискупот од Јорк Стивен Котрел рече дека „не е големо изненадување“ што процентот на христијани паѓа со текот на времето. Но, тој рече дека, во услови на криза со трошоците за живот и војна во Европа, на луѓето сè уште им е потребна духовна храна.

„Ние ќе бидеме тука за нив, во многу случаи, обезбедувајќи храна и топлина. И на Божиќ, милиони луѓе сè уште ќе доаѓаат на нашите услуги. Во исто време, ќе погледнеме подалеку од нашата непосредна околина, сеќавајќи се дека сме дел од глобална вера, најголемото движење на Земјата и нејзината најголема надеж за мирна, одржлива иднина“, рече надбискупот.

Прашањето за религијата беше додадено на пописот од 2001 година. Одговорот на тоа прашање останува доброволен, но според ONS, 94,0 отсто од испитаниците го сториле тоа. Околу 27,5 милиони луѓе или 46,2 отсто во Англија и Велс се опишаа себеси како христијани, што е пад од 13,1 отсто од 2011 година.

Одговорот „Немам религија“ е зголемен на 37,2 отсто или 22,2 милиони додека муслиманите се 3,9 милиони или 6,5 отсто од населението, наспроти претходните 4,9 отсто. Следни најчести одговори беа хиндуизмот со 1 милион и сикизмот со 524.000.

ONS постепено ги објави клучните делови од минатогодишниот попис, а последниот се однесува на религијата и етничкиот идентитет. Податоците за Шкотска и Северна Ирска се објавуваат одделно.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Свет

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Read more

Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Read more

САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Read more

Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе