Психолошки тест на личноста според Фројд: Направете го за само неколку минути

Зигмунд Фројд е еден од најценетите, но и најконтроверзни научници на 20-тиот век.

Додека бил жив, некои го сметале за гениј, а други за шарлатан. Дизајнерката Коко Шанел го нарекла Фројд првиот маж феминист. Неговата кариера ја одбележаа две нешта – разоткривањето на мистериите на човековиот сон и „наоѓањето“ на клучот за потсвеста.

Ова е неговиот најинтересeн тест. Пред Вас се неколку прашања. Најважно е многу искрено да одговорите на нив. Не размислувајте многу, кажете го она што прво ќе го помислите. Можно е на различни прашања да ги дадете истите одговори. Не преминувајте на следното прашање додека не го одговорите претходното. И секако: не ѕиркајте во резултатите.

Прашања:

1. Гледате во море. Кое е вашето прво чувство?

2. Одите низ шума и гледате во своите нозе. Што чувствувате? (времето за одговор на ова прашање е 30 секунди)

3. Гледате галеби во лет. Што чувствувате?

4. Гледате стадо коњи. Кое е вашето прво чувство? Не размислувајте долго...

5. Во пустина гледате ѕид со мал отвор, а зад него има оаза. Што ќе направите?

6. Повторно пустина. Уморни сте од долгиот пат. Гледате сад со вода. Што ќе направите? Можеби ви звучи банално, но запишете го одговорот на лист хартија.

7. Изгубени сте во шума. Се смрачува. Гледате куќа со осветлен прозорец. Што ќе направите?

8. Во магла сте. Како ќе се однесувате? Што ќе направите?

1. Вашиот однос кон животот, емоциите, чувствата.

2. Како се чувствувате кон своето семејство.

3. Вашиот однос кон жените.

4. Вашиот однос кон мажите.

5. Вашата основна животна стратегија, цел. Како ги решавате своите проблеми.

6. Вашиот сексуален живот. Изборот на партнери.

7. Вашата подготвеност за брак. За оние кои се во брак – вредноста на бракот.

8. Вашиот однос кон смртта.

реклама

Живот

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Поглед во најубавиот парк во светот

Read more

30 е новото 50 во Холандија: Дали би можело и на нашите улици?

Read more

Магазин

  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во најубавиот парк во светот

Читај повеќе