Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Пандемијата на COVID-19 е во полн ек ширум светот и различни земји имаат воведено различни нивоа на мерки за заштита.

Генералните препораки се да се одржува дистанца од најмалку 1,5 метар и често да се мијат рацете, како и да се носат маски кога не може да се одржи потребната дистанца.

Но, не сите луѓе ги прифаќаат и почитуваат мерките.

Најнови истражувања открија дека луѓето со „мрачни“ карактерни особини, како психопати и нарцисоидни луѓе, помалку е веројатно дека ќе се придржуваат до мерките и ќе помогнат во напорите да се спречи ширењето на коронавирусот.

Исто така поголема е веројатноста дека овие луѓе ќе прават непотребно големи лични резерви на храна и тоалетна хартија.

Две нови истражувања објавени во стручното списание Personality and Individual Differences ги потврдуваат претходните откритија дека „мрачната тријада“ – нарцисоидност, психопатија и макијавелизам – се поврзани со игнорирањето на превентивните мерки против COVID-19.

Во тек се повеќе истражувања чија цел е да се детектира што е тоа што ги поттикнува луѓето да не ги почитуваат мерките за заштита во време на пандемија.

„Нашата лабораторија се интересира како карактерните особини како фактор се поврзани со начинот на кој луѓето функционираат, вклучувајќи ги субјективната добросостојба и менталното здравје“, вели Магдалена Земојтел-Пјотровска од Институтот за психологија при Универзитетот во Варшава.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Здравје

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе