ПСЖ го откачи Фил Колинс и го замени со Диџеј Снејк

Не се само фудбалерите заменливи, туку и музичарите. Таков трансфер направи францускиот гигант менувајќи ја нумерата која 29 години ги пречекуваше навивачите и играчите.

Летово ПСЖ направи еден куп промени, позитивни промени, менувајќи фудбалери и тоа носејќи ѕвезда до ѕвезда, предводени од Лео Меси и Серхио Рамос. Но, клубот реши реконструкцијата да не запре само во фудбалскиот дел, туку и во забавниот.

Во 1992 година ПСЖ почна како воведна музика пред почетокот на секој натпревар да ја пушта песната „Who Said I Would“ на англискиот музичар Фил Колинс, песна која стана препознатлива за „Парк де Пренс“. Навивачите се приврзаа за оваа нумера, ја засакаа... а како не би кога ја слушаат цели 29 години?

Remote video URL

Само еден краток период клубот направи промена и тоа во 2015 после терористичкиот напад во градот. Тогаш воведната песна беше „O City of Light“ од Грегори Алан Исаков.

Remote video URL

Кога ПСЖ го пречека Стразбур во 2. коло од Лиг 1 на 14 август, публиката остана зачудена кога од звучните наместо нивната омилена „Who Said I Would“ почна да ечи друга песна.

Новиот избор на клубот е нумерата „DJ Snake intro mixed“ на Диџеј Снејк која отсега ги дрма трибините на „Парк де Пренс“.

Remote video URL

„Не се работи за грешка. Ние сме многу приврзани за таа песна (на Колинс, заб. на прев.), јас си ја слушам, и нашата намера не е целосно да ја исфрлиме од сите наши натпревари. Зошто да не би можеле да ја пуштаме 'Go West' или песната на Фил Колинс кога играчите ќе излезат на загревање? Добив доста позитивен фидбек од луѓе кои уживаа во песната“, вели клупскиот директор за диверзификација, Фабјан Алегре, за Le Parisien.

ПСЖ одлучи да поддржи локален уметник. Диџеј Снејк е родум од Париз и без негово знаење песната била пуштена на стадион. Овој 35-годишен музичар бил позитивно изненаден од клупската одлука, и нормално, задоволен.

Диџеј Снејк е и навивач на ПСЖ, бил номиниран за Греми, а трипати победувал на наградите Billboard Music и MTV Music Awards.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Музика

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Rolling Stone: Ова е најдобрата песна на сите времиња

Read more

Што се случило меѓу Здравко Чолиќ и Фрида од ABBA во 1973?

Read more

Како изгледа денеска девојчето од спотот за легендарната „Lambada“?

Read more
 

Сцена

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Читај повеќе

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед во втората сезона на „Bridgerton“

Читај повеќе

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе