УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

ПСЖ ја почна одмаздата, Челси речиси полуфиналист

Дуелот на ланските финалисти му припадна на парижаните, додека лондонските „Сини“ славеа на гости против португалсиот шампион.

Она што Килјан Мбапе беше немоќен да го направи на финалето во август, му успеа синоќа на снежниот терен во Минхен. Уште во 3. минута му донесе водство на ПСЖ, а 25 минути подоцна Маркињус го дуплираше водството пред упорните Германци да се вратат во игра.

Максим Шупо-Мотинг во 37. минута и Томас Милер во 60-тата се погрижија да се врати неизвесноста, но брзоногиот Мбапе осум минути подоцна погоди за ново водство на ПСЖ, водство кои баварскиот клуб не можеше одново да го анулира.

Далеку од тоа дека патникот во полуфиналето е решен бидејќи резултатот е и тоа како активен, но ПСЖ покажа дека сепак може да се носи со Баерн откако во ланското финале не можеше ниту сериозна шанса да создаде.

Порто го пречека Челси на наутрален терен во Севиља каде Англичаните подобро се снајдоа. Со головите на Мејсон Маунт во 32. минута и на Бен Чилвел пет минути пред крајот, „Сините“ остварија одлична предност која им гарантира каде-каде помирен реванш.

Тимот на Томас Тухел успеа да го направи она што минатата рунда не му успеа на Јувентус кој беше жртва на португалскиот шампион.

Реваншите помеѓу овие четири тима се закажани за вторник, нареднава недела.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Фудбал

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Read more

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Read more

Јуве без Роналдо против Аталанта

Read more

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе