ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Изминатото лето шокантно одекна веста дека Лионел Меси (35), најдобриот играч и стрелец во историјата на Барселона, по 21 година го напушта клубот чиј симбол беше и дека станува играч на ПСЖ. Шокот набрзо беше заменет со разочарување бидејќи Меси играше лошо во првата сезона во новиот клуб.

Неуспех на теренот, свирежи од трибините

Учинокот од 11 гола и 15 асистенции во една од петте најдобри лиги и Лигата на шампионите би бил одличен за друг фудбалер, но не и за еден од најдобрите играчи во историјата. И ПСЖ со Меси не успеа да направи пробив во Лигата на шампионите. Не само што не ја освои со него, туку испадна уште во првата нокаут рунда, а Меси беше еден од најлошите против Реал.

Веднаш потоа почнаа да го исвиркуваат на „Паркот на принцовите“ и тоа што со ПСЖ ја освои веќе однапред пресметаната француска титула не помогна да се подобри впечатокот дека Меси беше многу лош во првата сезона во ПСЖ.

Меси воопшто не дојде во ПСЖ бесплатно

Особено бидејќи Меси многу го чини катарскиот клуб во Париз. Додуша, дојде без обештетување, но ПСЖ му даде тригодишен договор со загарантирана плата од 30 милиони евра годишно и бонус од 10 милиони евра доколку остане во клубот и последната сезона. Значи, 110 милиони евра без премии и бонуси.

Сепак, претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Хелајфи, во големо интервју за Marca откри дека доаѓањето на Меси во неговиот клуб се покажало како сензационален успех. Ако не е веќе во спортот, тогаш дефинитивно на финансиската област. Имено, за помалку од една година откако Меси е во клубот, ПСЖ заработи рекордни 700 милиони евра, објави претседателот.

Веднаш по Меси, за ПСЖ потпишаа десет нови спонзори

На Ал Хеилафи во интервјуто за најчитаниот шпански весник му помагаше финансискиот директор на клубот Марк Армстронг, кој го објасни фасцинантниот ефект на Меси врз касата на ПСЖ. „Доаѓањето на Лео ни донесе десет нови спонзорски договори. Тоа не е единствениот бонус што ни го даде.“

Dior, Gorillas, Crypto.com, Autohero, GOAT, Smart Good Things, Infinity Sports Water, Geekvape, PlayBetR, Volt и Big Cola потпишаа за ПСЖ веднаш откако потпиша Меси. ПСЖ, исто така, направи неверојатен скок со доаѓањето на Меси во однос на вредноста на криптовалутите.

Мбапе, Нејмар и сите други играчи на ПСЖ заедно продаваат помалку дресови од Меси

Дресовите се една од областите кои најдобро отсликуваат колку ПСЖ порасна со доаѓањето на Меси. Сезоната пред неговото доаѓање, ПСЖ продаде дресови вредни 41 милион евра. Таа сума беше достигната уште на средината на минатата сезона, прва за Меси во клубот. До крајот на неодамна завршената сезона, ПСЖ за прв пат продаде повеќе од милион дресови.

60 отсто од нив беа со бројот 30 и името на Меси на грбот. Сите други играчи на ПСЖ, вклучувајќи ги и Мбапе и Нејмар, според тоа, не можат да му се доближат ни заедно. Фасцинантен официјален податок е дека во првите три часа откако потпиша за ПСЖ, се продадоа дресови на Меси во вкупна вредност од 933.000 евра.

„Невозможно е да се постигне она што често се повторува во вакви случаи, играчот да се исплати со продажба на дресови. Затоа што едноставно е невозможно да се произведат онолку дресови за Меси колку што бара пазарот. Никој не може да го направи тоа.“

Доаѓањето на Меси има огромно влијание и на влијанието на ПСЖ на социјалните мрежи. Откако аргентинскиот гигант потпиша за клубот, ПСЖ доби 15 милиони следбеници на сите платформи и за прв пат има 150 милиони.

„Од тоа заработуваме 1,4 милиони евра неделно. Благодарение на Меси, станавме првиот клуб со 10, а потоа 20 милиони следбеници на TikTok и најважниот француски бренд на Instagram. Имавме 38,5 милиони следбеници таму пред доаѓањето на Меси, а сега имаме 60,9 милиони.“

За ПСЖ, доаѓањето на Меси го направи стадионот премногу тесен.

„Веќе воопшто нема билети за нашите домашни натпревари. Станавме рекордери меѓу европските клубови по приходи на стадионот на денот на натпреварот. На листите на чекање за редовни и ВИП билети има осум пати повеќе луѓе отколку капацитетот на стадионот“, вели директорот на ПСЖ.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе