ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ПСЖ потроши 1,2 милијарди евра на трансфери, а му пресуди „неговото дете“

Фудбалерите на германскиот првак Баерн се новите европски клупски шампиони, откако со 1:0 го победија ПСЖ во финалето од Лигата на шампиони синоќа во Лисабон.

Победничкиот гол за Баерн го постигна Кингсли Коман, кој е роден во Париз и почнал да тренира фудбал на осум години токму во ПСЖ. Коман ги помина сите младински селекции во парискиот клуб, стигна до првиот тим и по една сениорска сезона замина од клубот.

Не сакаше да го продолжи договорот и бесплатно замина од ПСЖ, клубот кој од доаѓањето на богатите Арапи за девет години потроши 1,2 милијарди евра за бројни засилувања.

Судбината одлучи токму Коман да им пресуди и да им врати со камата, а иронијата е уште поголема бидејќи клубот каде што следно замина, Јувентус, по три години го продаде на Баерн бидејќи Италијанците мислеа дека имаат подобри од него.

URL

Откако Коман дебитираше за ПСЖ, освои две титули првак на Франција со „парижаните“, три титули првак на Италија со Јувентус и пет последователни титули шампион на Германија со Баерн.

Откако во десетгодишната професионална кариера освои 10 титули на државен првак, синоќа се закити и со трофејот што му недостигаше – титулата првак на Европа.

 

URL
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе