ПСЖ со Меси заработи 700 милиони евра за една година

Со доаѓањето на Аргентинецот Лионел Меси ПСЖ доби фантастичен фудбалер, но и многу повеќе.

Трансферот на Меси имаше директно влијание врз квалитетот на фудбалот, имиџот и приходите на ПСЖ. Благодарение на одличниот фудбалер, францускиот клуб заработи 700 милиони евра во една година.

El Economista пишува дека благодарение на Меси, ПСЖ добил до десет нови спонзори, а приходите од спонзорските договори се зголемиле од три на осум милиони евра. Некои од овие спонзори се познати брендови, вклучувајќи ги Dior, Gorillas, Crypto.com, PlayBetR, GOAT, Smart Good Things, Volt, Big Cola, Sports Water и Autohero. Исто така, спонзорскиот договор на ПСЖ со Најк носи 75 милиони евра годишно, а беше потпишан до 2032 година.

Меси е одговорен и за огромниот пораст на продажбата на клупските дресови. ПСЖ минатата година продаде повеќе од милион дресови, а цената на еден варираше меѓу 90 и 160 евра. Повеќе од 60 отсто од продадените дресови го носеле презимето на Меси.

Дополнително, Меси имаше влијание на профилите на социјалните мрежи на ПСЖ. Клубот доби повеќе од 15 милиони фанови на сите свои платформи, а вкупниот број надмина 150 милиони.

ПСЖ добиваше 1,4 милиони фанови неделно и ја премина границата од 10 милиони фанови на TikTok, а исто така е најследен на Instagram во споредба со нивните француски ривали.

реклама

Фудбал

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Read more

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Читај повеќе
  • play_arrow

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Читај повеќе

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Читај повеќе

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Читај повеќе

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Читај повеќе

Пандев суптилно му порача на Милевски да замолчи

Читај повеќе
  • play_arrow

Троен кикс на најскапиот стопер во историјата - им ги подари головите на Германците

Читај повеќе

Милевски го одреди почетниот состав за дуелот со Бугарија

Читај повеќе