ПСЖ со Меси заработи 700 милиони евра за една година

Со доаѓањето на Аргентинецот Лионел Меси ПСЖ доби фантастичен фудбалер, но и многу повеќе.

Трансферот на Меси имаше директно влијание врз квалитетот на фудбалот, имиџот и приходите на ПСЖ. Благодарение на одличниот фудбалер, францускиот клуб заработи 700 милиони евра во една година.

El Economista пишува дека благодарение на Меси, ПСЖ добил до десет нови спонзори, а приходите од спонзорските договори се зголемиле од три на осум милиони евра. Некои од овие спонзори се познати брендови, вклучувајќи ги Dior, Gorillas, Crypto.com, PlayBetR, GOAT, Smart Good Things, Volt, Big Cola, Sports Water и Autohero. Исто така, спонзорскиот договор на ПСЖ со Најк носи 75 милиони евра годишно, а беше потпишан до 2032 година.

Меси е одговорен и за огромниот пораст на продажбата на клупските дресови. ПСЖ минатата година продаде повеќе од милион дресови, а цената на еден варираше меѓу 90 и 160 евра. Повеќе од 60 отсто од продадените дресови го носеле презимето на Меси.

Дополнително, Меси имаше влијание на профилите на социјалните мрежи на ПСЖ. Клубот доби повеќе од 15 милиони фанови на сите свои платформи, а вкупниот број надмина 150 милиони.

ПСЖ добиваше 1,4 милиони фанови неделно и ја премина границата од 10 милиони фанови на TikTok, а исто така е најследен на Instagram во споредба со нивните француски ривали.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Фудбал

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Read more

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Read more

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Read more

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Read more
 

Спорт

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Читај повеќе

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Читај повеќе

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Читај повеќе

Kако Арсенал во 97. минута дојде до победа што ја чекаше цели 37 години?

Читај повеќе

Што ќе се случи со фудбалерот кој доби отказ бидејќи ја поддржа Палестина?

Читај повеќе

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Читај повеќе

Тер Штеген ќе го оперира грбот, ќе отсуствува три месеци

Читај повеќе