ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ПСЖ вечерва може да влезе во историјата: По само 3 кола да помине група

Фудбалерите на парискиот гигант уште денеска можат да прослават пласман во осминафинлето доколку го победат Бриж, но и им се наредат коцките на другиот натпревар од нивната група.

Досега на ниту еден тим од Лигата на шампиони, откако се играат натпревцри по групи, не му успеало да обезбеди пласман по само три кола. Благодарение на досегашните резултати во групата А, ПСЖ има добра шанса да стане првиот тим на кого тоа му успеало.

Вечерва „Светците“ гостуваат во Бриж и им е потребен триумф. Но, евентуални 3 бода во Белгија нема да им гарантираат историски пласман доколку не им оди во прилог и резултатот од Истанбул. Таму Галатасарај го пречекува Реал Мадрид, а парижаните ќе навиваат да нема победник.

Доколку Турците и Шпанците ги поделат бодовите, тогаш ПСЖ ќе има 9 бода, а сите останати по 2, што значи дека по само три кола веќе ќе обезбеди осминафинале.

До крајот на групната фаза ќе останат уште три кола, па математички ќе биде невозможно дури два клуба да го престигнат ПСЖ. Парижаните дури и ќе можат да си дозволат луксуз и да ги загубат преостанатите три натпревари.

Денешните натпревари од оваа група почнуваат во 21 часот, а некаде пред 23 ќе го знаеме епилогот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Фудбал

Времеплов: 16 години од инцидентот Матераци - Зидан

Read more

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Read more

Елмас славеше на гости кај Пандев

Read more

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 16 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Читај повеќе