Птица собори светски рекорд со лет над Пацифик

Една птица неодамна собори светски рекорд за најдолг лет откако го прелета патот меѓу Алјаска и Нов Зеланд. Нејзиниот лет беше следен од организацијата Global Flyway Network која соработува со научници кои ја проучуваат миграцијата на птиците.

Птицата носела уред за следење, а сателитските податоци покажуваат дека станува збор за лет долг 12.845 километри, а кој траел 224 часа без прекин.

Ова е всушност рекорден лет кој го надмина претходниот од 2007 година, долг 11.680 километри. Станува збор за птицата црноопашна блатарка која може да се сретне и во Македонија. Тоа е релативно голема птица со долги нозе и долг клун, за првпат опишана од шведскиот биолог Карл Лине во 1758 година.

Нејзиниот облик многу потсетува на воен авион, има долги шпицести крилја и аеродинамичен облик на телото. Овој рекорд е показател дека природата може да постигне многу повеќе од технологијата.

реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Живот

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Read more

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Read more

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Read more

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе