ДАРВИН БИЛ ВО ПРАВО

Птиците кои живеат во близина на екваторот се пошарени од оние поблиску до половите

Британските научници користеа најсовремена вештачка интелигенција за да ја идентификуваат количината на боја на фотографиите на над 24.000 препарирани птици од колекцијата на Природонаучниот музеј.

Откриле дека тропските птици кои живеат во близина на екваторот се околу 30 отсто пошарени од птиците кои живеат поблиску до половите. Истражувањето го водеа д-р Крис Куни и д-р Гевин Томас од Факултетот за биолошки науки на Универзитетот Шефилд.

Два века откако Чарлс Дарвин ја претстави својата теорија, новото истражување конечно докажува дека птиците што живеат во близина на екваторот се пошарени.

Експертите фотографирале 24.000 примероци на птици кои ги чувал Британскиот природонаучен музеј. Тие потоа користеле вештачка интелигенција за да ги анализираат боите на птиците до секој пиксел. Резултатите покажаа дека птиците поблиску до екваторот се 30 отсто пошарени од птиците кои живеат поблиску до половите, но не знаат точно зошто.

Старата теорија, првпат предложена од Чарлс Дарвин и други натуралисти во 18 и 19 век, досега не е докажана. Истражувањето го водеа д-р Крис Куни и д-р Гевин Томас од Факултетот за биолошки науки на Универзитетот Шефилд.

„Овој труд ја открива шемата дека некои видови птици се 30 отсто пошарени колку што сме поблиску до екваторот“, рече д-р Куни.

„Меѓутоа, овие врски помеѓу живеалиштата на видовите и разликите во исхраната можат да ни кажат само толку многу, а има уште многу да се научи за прецизните еколошки и еволутивни фактори кои водат до зголемена разновидност на тропските видови“.

Европските натуралисти од осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век како Дарвин, Александар фон Хумболт и Алфред Расел Валас (колега на Дарвин) ја забележале „богатата разновидност“ и „мешавина на бои“ што ги пронашле за време на нивните патувања во тропските предели.

На пример, Фон Хумболт напишал дека „колку што се приближуваме до тропските предели, толку е поголемо зголемувањето на различноста на структурата, грациозноста на облиците и мешавините на боите, како и во вечната младост и енергија на органскиот живот“. Сепак, досега не беше можно да се докажат овие првични набљудувања, поради големиот број на податоци и напредната технологија за сликање потребна за тестирање на овие обрасци на глобално ниво.

За да ја докажат теоријата еднаш засекогаш, истражувачите фотографирале 24.345 поединечни птици, кои припаѓаат на 4.527 видови на различни видови и под различни видови светлина. Сите видови биле птици од фамилијата на врапчиња.

Биле преземени од колекцијата на Природонаучниот музеј во Тринг, Хертфордшир, кој има примероци од над 95% од живите видови птици во светот.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Наука

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Read more

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Read more

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Read more

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе