Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Годинешните MTV Video Music Awards ја враќаат традиционалната церемонија на доделување на наградите во живо, што ќе се одржи на 12 септември во арената „Барклејс Сентр“ во Њујорк, откако минатогодишното издание се одржа во форма на хибридна програма на повеќе локации со малку или без публика.

Изведувачите сè уште не се откриени, но според најавата, церемонијата која ќе се емитува во повеќе од 175 земји, „ќе ги претстави настапите на некои од најголемите музички ѕвезди и ќе го прослави враќањето на забавата во живо“.

Одбележувајќи ја 20-годишнината од терористичкиот напад на 11 септември, MTV соработува со организацијата на „11 септември“ за низа активности кои ќе се одржат во текот на неделата што ќе му ретходи на доделувањето. MTV ќе организира разни настани со членовите на заедницата „11 септември“, која постои уште од „Концертот за Њујорк“ од 2001 година, во чест на жртвите, нивните семејства, како и на повредените во нападот.

Деталите за изведувачите и водителите ќе бидат објавени блиску до датумот на одржување на настанот.

Минатогодишното доделување на наградите, чиј домаќин беше Кеке Палмер, се одржа на повеќе локации низ градот Њујорк, речиси без присуство на публика. Вкупно 6,4 милиони луѓе го гледале доделувањето преку малите екрани, а според објавеното, MTV собрал 41,1 милиони интеракции на социјалните мрежи.

На церемонијата во 2020 година настапија „BTS“, „The Black Eyed Peas“, ДаБејби, „The Weeknd“, Дожа Кет, Малума со бендот „CNCO“ и Ариана Гранде.

Лејди Гага однесе пет награди, вклучувајќи ја и првата награда Tricon, која се доделува како признание на уметникот кој постигнал најдобри резултати во три или повеќе дисциплини.

„BTS“, Тејлор Свифт, Дожа Кет, Меган Ти Сталион и „Blackpink“ исто така беа големи победници, а беа воведени две нови категории специфични за карантин: наградата за најдобро ново музичко видео снимено дома, која ја освоија Ариана Гранде и Џастин Бибер за „Stuck With U“, како и за најдобра изведба во карантин, освоена од групата „CNCO“.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Музика

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more

Фудбалерите добија втора навивачка песна за ЕУРО

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе