Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Војник на украинската национална гарда денеска, од засега непознати причини, пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при што уби пет лица, а рани уште петмина, соопшти денеска украинската полиција.

Инцидентот се случил рано утрово во фабрика за проектили „Пивденмаш“ при примопредавање оружје на стражарите, се наведува во соопштението.

Напаѓачот отворил оган од автоматска пушка „калашников“, а потоа побегнал од местото на настанот, соопшти Министерството за внатрешни работи, додавајќи: „Како резултат на тоа, пет лица загинаа, а уште петмина се повредени“.

Полицијата трага по војникот кој избегал по инцидентот, а кој бил во служба од 2001 година.

Објектот „Пивденмаш“, поранешен Јужмаш, е државна фабрика за воздухопловство која произведува и тестира материјали поврзани со одбраната, аеронаутиката и земјоделството. 

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Свет

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Read more

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Read more
 

Вести

Вучиќ и Путин ќе разговараат в недела

Читај повеќе

Инфлацијата ги покачи каматните стапки, доларот зајакна

Читај повеќе

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе