Пукна војна меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е регион кој долги години е предмет на спорови и конфликти.

Единаесет азербејџански полицајци и цивили загинаа во експлозија на мина и уште еден инцидент. Во главниот град на Карабах беа пријавени сирени за воздушна опасност.

Двата соседи, Азербејџан и Ерменија, војуваа двапати за Нагорно-Карабах, прво во раните 90-ти по распадот на Советскиот Сојуз и повторно во 2020 година. Од декември, Азербејџан де факто го блокираше единствениот пат до енклавата од Ерменија, познат како коридор Лачине.

URL
Русија ги повика Азербејџан и Ерменија да го прекинат крвопролевањето

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ги повика Ерменија и Азербејџан да го запрат крвопролевањето во отцепениот регион Нагорно-Карабах, каде што Азербејџан денеска изврши масовни артилериски напади.

Захарова рече дека московските мировни сили во регионот ќе ја продолжат својата мисија.

Ерменија вели дека ситуацијата на границата меѓу двете земји е мирна

Баку ја објави својата операција откако се пожали дека шест негови граѓани биле убиени од нагазни мини во два одделни инциденти, за кои ги обвини „илегалните ерменски вооружени групи“.

Ескалацијата дојде еден ден откако многу потребната храна и лекови беа доставени до Карабах преку два патишта истовремено, потег што изгледаше дека може да помогне во намалувањето на зголемените тензии меѓу Азербејџан и Ерменија.

До неодамна, Баку воведе широки ограничувања на коридорот Лачин - единствениот пат што ја поврзува Ерменија со Карабах - и одбиваше да дозволи помош, тврдејќи дека рутата се користела за шверц на оружје.

Ерменското Министерство за надворешни работи оцени дека потезите на Баку се незаконски, а Министерството за одбрана соопшти дека ситуацијата на границата на двете земји е мирна.

Што објави Азербејџан?

Министерството за одбрана на Азербејџан во соопштение ја објави својата намера да „разоружа и обезбеди повлекување на формациите на ерменските вооружени сили од нашите територии, (и) да ја неутрализира нивната воена инфраструктура“.

Се наведува дека само биле гаѓани само легитимни воени цели со користење на оружје со висока прецизност, а не цивили или цивилна инфраструктура како дел од „стремежот да се врати уставниот поредок на Република Азербејџан“.

Министерството соопшти дека ги известило руските мировници во областа заедно со турско-рускиот мониторинг центар кој помага да се обезбеди усогласеност со примирјето од 2020 година.

Ерменија вели дека нема никакви сили во Карабах и дека нејзините приоритети се чисто хуманитарни.

URL
Банкар и милијардер: Азербејџан започна артилериски напад од големи размери

Голем дел од Карабах е контролиран од етничките ерменски власти, кои Баку долго време ги притиска да ги распушти и разоружа.

Рубен Варданјан, банкар и милијардер, кој до февруари беше највисок функционер во администрацијата на етничките Ерменија Карабах, напиша на платформата X, порано позната како Twitter: „Азербејџан започна артилериски напад од големи размери врз Нагорно-Карабах, таргетирајќи градови и цивили“.

Reuters не можеше веднаш да ги потврди тврдењата на двете страни.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Свет

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Read more

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Read more

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more
 

Вести

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе