Пуштен во продажба најскапиот лек во светот

Само една доза од лекот Zolgensma на швајцарската компанија Novartis чини 2,1 милион долари, што го прави најскапото медицинско средство во светот, пишува National Geographic.

Американските регулатори го одобрија пуштањето на лекот во промет во мај годинава, а лекот се зема еднократно.

Новиот лек за спинална мускулна атрофија е генска терапија за деца помали од 2 години со спинална мускулна атрофија. Го произведува фармацевтската компанија Novartis од Швајцарија. Вкупните приходи на оваа компанија во третото тромесечје пораснале за 10 проценти, на 12, 2 милијарди долари. Нето добивката е зголемена за 8 проценти, на 2 милијарди долари.

Половина од пациентите кои денес го користат лекот претходно се лечеле со конкурентски производ на американскиот Biogen.

Лекот има успеси во САД, се чека одобрување од регулаторната комисија во Европската Унија и Јапонија.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Здравје

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Read more

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе