Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е изненаден од „скандалозното“ интервју на американскиот лидер Џо Бајден.

„Во текот на мојата кариера, навикнав на секакви напади од сите страни и под секакви изговори, од различен калибар и јачина, и ништо од тоа не ме изненадува“, рече рускиот претседател, одговарајќи на прашање за неговиот став кон изјавата на Бајден.

Путин додаде дека, иако употребата на вакви етикети стана вообичаена во американската политичка култура, веројатно под влијание на Холивуд, тоа не изгледа нормално во Русија.

„Не сакам да звучам грубо, но тоа ме потсетува на лошо варење, вербални проблеми со дигестијата“, рече рускиот лидер, реагирајќи набројувањето луѓе за чија смрт многу западни медиуми се обидуваат да ја обвинат Русија.

Рускиот лидер изјави дека „претседателот Бајден секако е многу поразличен од Трамп“.

Путин изјави дека Бајден е кариерен политичар.

„Сè уште сметам дека поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, г-дин Трамп, е извонредна личност, талентирана личност, во спротивно тој немаше да стане претседател на САД“, прецизира Путин, додавајќи дека Трамп е „голема личност“.

„И покрај тоа што не припаѓаше на американскиот естаблишмент, тој порано не беше дел од големата политика, а на некои им се допаѓа, на некои не им се допаѓа, но тоа е факт“, рече Путин.

Што се однесува до Џо Бајден, Путин рече дека сегашниот домаќин на Белата куќа „е радикално различен од Трамп, бидејќи претседателот Бајден е кариерен политичар. Тој всушност се занимава со политика цел живот“, забележа рускиот претседател.

Путин призна дека Бајден може да има „некои предности и некои недостатоци“ и изрази надеж дека сегашниот претседател на Соединетите Американски Држави „нема да преземе импулсивни чекори“.

реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Свет

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Read more

Во пожарите во Турција загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Read more

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more
 

Вести

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Читај повеќе

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе

Седумдесетгодишен пијан кумановец прегази тројца пешаци од кои еден загина

Читај повеќе

Приведен криминалец баран со меѓународна потерница

Читај повеќе

Во пожарите во Турција загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Читај повеќе