Путин домаќин на мировната средба на лидерите на Ерменија и на Азербејџан

Кајгана / МИА
/ 31.10.2022 / 17:45

Рускиот претседател Владимир Путин беше домаќин на денешната мировна средба во Сочи меѓу лидерите на Ерменија и Азербејџан, организирана како обид да се реши долгогодишниот територијален спор меѓу двете поранешни советски републики.

На состанокот со ерменскиот премиер Никол Пашинјан поддржан од Москва,  Путин истакна дека целта е да се обезбеди мир и стабилност и да се деблокира сообраќајната инфраструктура за да се помогне економскиот и социјалниот развој на Ерменија.

Ерменија и Азербејџан со децении се во спор за регионот Нагорно-Карабах, населен главно со Ерменци и отцепен од Азербејџан, што доведе до војна во 90-тите со 30 илјади жртви.

Разговорите на Путин со Пашинјан и со претседателот на Азербејџан Илхам Алиев се посветени кон спроведувањето на одредбите од Мировниот договор од 2020 година, постигнат со посредство на Русија.

Пашинјан изјави дека ќе инсистира Азербејџан да ги повлече трупите од руската мировна зона во Нагорно-Карабах и ќе побара ослободување на ерменските воени заробеници. Руските медиуми соопштија дека било разговарано и за продолжување на рускиот мировен мандат.

За време на шестнеделната војна во 2020 година Азербејџан поврати големи делови од Нагорно-Карабах и соседните територии што ерменските сили ги држеа со децении. Во тие битки загинаа повеќе од 6.700 луѓе. Русија тогаш распореди околу две илјади војници во регионот како мировници.

Бран насилства проследен со оружени судири повторно го зафати регонот во септември годинава, кога на двете страни загинаа повеќе од 200 војници. Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за избувнувањето на конфликтот.

Русија, која е главен сојузник и спонзор на Ерменија, одржува добри односи и со Азербејџан. 

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе