Путин ги посети мобилизираните регрути за да им го подигне моралот, пукаше од снајпер

Б.С.Б.
/ 21.10.2022 / 08:33

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изврши увид во полигонот за обука на мобилизираните трупи и снимен е како пука од снајпер. Видеото очигледно е наменето да ја покаже личната поддршка на Путин за војниците кои ќе заминат да се борат во Украина.

На патување во Рјазањ, југоисточно од Москва, Путин беше во друштво на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој го информираше како изгледа обуката на регрутите, соопшти Кремљ.

На објавената снимка се гледа како Путин лежи на земја и пука со пушка. На следната снимка се гледа како Путин го брише палтото, го тапка војникот по рамо и му посакува среќа.

Посетата дојде еден ден откако Путин прогласи вонредна состојба во четири окупирани региони на Украина. Соочен со серија порази во војната, Путин минатиот месец прогласи делумна мобилизација за да повика стотици илјади дополнителни војници.

Мобилизацијата се одвиваше хаотично, со чести случаи на повици до погрешни луѓе, по што Путин беше принуден да ги признае грешките.

Во текот на хаосот, илјадници Руси побегнаа во странство за да избегнат мобилизација.

URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе