Свет

Путин: Го очекувам Трамп во Москва за Денот на победата

15. ноември 2019 - 9:57 | МИА

Бразилија, 15 ноември 2019 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува неговиот американски колега Доналд Трамп да дојде во Русија на одбележувањето на Денот на победата, на 9 мај следната година.

- Москва е подготвена за разговори со САД, рече синоќа Путин пред новинарите на самитот на БРИКС во Бразил, додавајќи дека во моментов нема планови за средба со Трамп.

Путин изјави дека не планира да се сретне ни со украинскиот претседател Володомир Зеленскиј пред меѓународниот самит за Украина.

Тој кажа дека има уште многу работа на североистокот од Сирија, посебно во регионот Идлиб, што го држат бунтовниците.

- Русија се надева дека Женевскиот мировен процес за Сирија ќе биде успешен, оцени рускиот претседател.

Коментирај