Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Б.С.Б.
/ 11.08.2020 / 12:34

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека е регистрирана првата руска вакцина за коронавирус. Станува збор за вакцина заеднички развиена од Институтот Гамалеја и руското Министерство за одбрана.

Клиничките испитувања започнаа на 18 јуни и сите 38 волонтери развија имунитет. Со ова Русија стана првата земја во светот која регистрира вакцина за коронавирусот, објави Путин.

На состанокот на владата тој објави дека една од неговите ќерки примила од вакцината.

„Во таа смисла, мојата ќерка учествуваше во овој експеримент. По првата доза вакцина доби температура од 38 степени Целзиусови, додека наредните денови спадна на 37“, рече Путин.

По втората доза вакцина нејзината температура малку се зголемила, а потоа сè било во ред. Таа се чувствува добро и нејзините антитела се на високо ниво, објасни Путин.

Путин го замоли министерот за здравство Михаил Мурашко да го известува за вакцината. Тој рече дека вакцината е ефикасна и формира стабилен имунитет.

Путин им се заблагодари на сите кои беа ангажирани во создавањето на првата вакцина против коронавирусот, нарекувајќи го тоа како многу важен чекор за светот.

Remote video URL
реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Свет

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе