Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт доколку некој ги нападне

Кајгана/Макфакс
/ 19.06.2024 / 14:40

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот претседател Ким Џонг-ун потпишаа сеопфатен пакт за стратешко партнерство.

Путин и Ким ги завршија своите разговори еден на еден кој траеше околу два часа, објавија руските новински агенции.

Тасс објави дека документот ќе ги замени договорите од 1961 и 2000-2001 година. Помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков изјави дека тоа е последица на „длабоката еволуција на геополитичката ситуација во светот и регионот“.

Ушаков рече дека новиот документ е во согласност со сите основни принципи на меѓународното право и нема никаква конфронтирачка природа. Тој рече дека нема да биде насочено против која било поединечна земја, туку има за цел да обезбеди поголема стабилност во североисточниот азиски регион.

Договорена меѓусебна помош во случај некој да ги нападне

Русија и Северна Кореја потпишаа договор кој предвидува „взаемна помош“ во случај на „агресија“ врз било кој од нив, руските државни медиуми го цитираат Путин.

Рускиот претседател, исто така, го нарече ставот на Пјонгјанг за Украина „уште еден доказ за суверената политика на Северна Кореја“.

Ким одговори нарекувајќи ја Русија „најискрен пријател и сојузник“, а Путин „најдраг пријател на корејскиот народ“, според извештајот на руската државна агенција РИА Новости.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе