Путин и Меркел загрижени поради ескалација на тензиите во источна Украина

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел се „загрижени поради ескалација на тензиите“ во источниот дел на Украина, соопшти денеска Кремљ по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери.

Путин инсистирал на одговорност на Киев, „чии провокации се насочени кон намерно влошување на ситуацијата“.

Украина и Западот, меѓутоа, ги обвинуваат проруските сепаратисти и Москва дека предизвикуваат судири и тензии.

Според Кремљ, двајцата лидери повикаа на „воздржаност и активирање на преговарачкиот процес“, додека мировните преговори меѓу Украина и Русија, со француско-германско посредство, заглавиле во ќорсокак.

Последниот самит е одржан во декември 2019 година и оттогаш не е забележан ниту еден конкретен политички напредок, а нови состаноци не се планирани.

Путин и Меркел разговарале и за уапсениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, за судирите во Сирија и за ситуацијата во Либија. 

реклама

Свет

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Read more

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Read more

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Read more

Гутереш: Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе