Путин ѝ се обрати на јавноста, вети обнова на окупираните територии во Украина

Макфакс
/ 30.09.2023 / 13:59

На првата годишнина од руската анексија на украинските региони Херсон, Запорожје, Донецк и Луганск, рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе ги обнови областите зафатени од војната.

„Училиштата, болниците, станбените згради и патиштата, музеите и спомениците ќе бидат обновени и реконструирани“, рече Путин во видео пораката објавена од Кремљ.

Сите руски региони ќе ја дадат својата „братска помош“ во напорите за обнова, додаде тој.

По непризнаените референдуми, Путин потпиша договор со лидерите на четирите окупирани региони на 30 септември 2022 година, кои во очите на Москва станаа дел од Руската Федерација.

Украина ја продолжува својата контраофанзива со надеж дека ќе ги ослободи тие територии.

„Пред нас е голема задача и решение за тешките предизвици, спроведување на голема програма за обнова и социо-економски развој на нашите историски региони“, продолжи Путин во видео пораката.

„И сигурно ќе ги постигнеме поставените цели“, додаде тој.

Рускиот претседател анексијата на територијата ја нарече „историски и судбоносен настан“.

Тој им се заблагодари на граѓаните на територијата чија решителност уште повеќе ја зајакна Русија:

„Ние сме еден народ. И заедно совладуваме сѐ, наоѓаме одговори на сите предизвици“.

URL

Дури и по повеќе од една и пол година војна, Русија не контролира целосно ниту еден од четирите анектирани региони.

Украина, исто така, успеа да врати мали делови од територијата за време на повеќемесечните борби.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе