Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против Русија.

Неговите коментари доаѓаат откако Сеул рече дека ја разгледува таквата можност, како одговор на новиот договор меѓу Русија и Северна Кореја за взаемна помош во случај на „агресија“ врз која било земја.

„Москва ќе донесе одлуки кои веројатно нема да му угодат на сегашното раководство на Јужна Кореја, доколку Сеул одлучи да испорача оружје на Киев“, изјави Путин за новинарите.

Рускиот лидер зборуваше во Виетнам, набргу по раскошната посета на Пјонгјанг каде потпиша договор за заемна одбрана со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Сеул претходно го осуди договорот како закана за националната безбедност, а советникот за национална безбедност Чанг Хо-Џин рече дека неговата земја планира „да го преиспита прашањето за поддршка на Украина со оружје“.

Заострување по договорот меѓу Русија и Северна Кореја

По изјавите на Путин, од кабинетот на јужнокорејскиот претседател во петокот соопштија дека ќе разгледаат „различни опции“ за снабдување на Украина со оружје и дека нивната позиција ќе зависи од тоа како Русија ќе му пристапи на ова прашање.

Властите, исто така, планираат да го повикаат рускиот амбасадор во Јужна Кореја за да поднесе официјален протест, објави новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на неименувани дипломатски извори.

Иако Јужна Кореја обезбеди хуманитарна помош и воена опрема за Украина, таа досега одбиваше да обезбеди смртоносно оружје поради нејзината официјална политика да не ги вооружува земјите во војна. Некои во Украина се надеваа дека зголемувањето на воената соработка меѓу Москва и Пјонгјанг ќе го принуди Сеул да го преиспита својот пристап. Аналитичарите претходно изјавија дека Киев ќе ја искористи посетата на Путин на Пјонгјанг за да го зголеми притисокот.

За време на посетата, Ким Јонг Ун, исто така, вети „целосна поддршка“ за руската инвазија на Украина. Има се повеќе докази дека Русија веќе користи севернокорејски ракети во Украина.

Рано утринава, портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, се осврна на договорот Русија-Северна Кореја, велејќи дека тој треба „да ја загрижува секоја земја која се занимава со одржување на мирот и стабилноста“ во регионот. Тој додаде дека договорот не е изненадување, велејќи дека САД со месеци предупредуваат за „растечките одбранбени односи“ меѓу двете земји.

Јапонците негодуваат за договорот меѓу Путин и Ким, нов инцидент на границата на Северна и Јужна Кореја

Токио изрази „сериозна загриженост што претседателот Путин не ја отфрли можноста за воена технолошка соработка со Северна Кореја“, рече портпаролот на јапонската влада Јошимаса Хајаши, додавајќи дека договорот е „неприфатлив“. Аналитичарите велат дека договорот може да има значителни импликации за светот, како и за регионот.

Покрај можноста Северна Кореја отворено да ја вооружува Русија, договорот може потенцијално да доведе и до руско вмешување во секој нов конфликт на Корејскиот полуостров.

Двете Кореи сè уште технички се во војна и одржуваат силно чувана граница, каде тензиите се влошија во последните недели.

Во одделен инцидент во четвртокот, севернокорејските војници „накратко ја преминаа“ границата и се повлекоа откако Југот испука предупредувачки истрели, соопштија денеска јужнокорејските власти. Ова е трет ваков инцидент за помалку од три недели.

Началникот на здружениот генералштаб на Јужна Кореја рече дека двата претходни инциденти - на 9 и 18 јуни - изгледале како ненамерни.

реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе