Путин ја именува новата Влада на Русија

Москва, 18 мај 2018 (МИА) - Рускиот претседтел Владимир Путин денеска потпиша Декрет со кој ја именува новата Влада на премиерот Дмитриј Медведев.

Со псоебни декрети Путин го одобри и именувањето на 10-мината заменици-премиери и 20-те министри во владиниот Кабинет.

Претходно денеска, Медведев на Путин му ја достави листата на кандидати за министери во неговата Влада

Во новата Влада на своите досегашни функции остануваат министрите за надворешни работи Сергеј Лавров, за одбрана Сергеј Шојгу и за внатрешни работи Владимир Колокољцев.

Своите министерски финкции во ноиот Кабинет ги задржуваат и првите луѓе на ресорите правда - Александар Коновалов, енергетика - Александар Новак, економија - Максим Орешкин и спорт  - Павел Колобков.

Нов министер за развој на Далечниот Исток е Алекандер Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур, за вонредна состојба Евгениј Зиничев, а за земјоделство Дмитриј Патрушев.

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе