Како мерка во борбата против COVID-19

Путин ја затвора Русија на 10 дена

МИА/КАЈГАНА
/ 23.04.2021 / 15:49

Рускиот претседател Владимир Путин најави дека следниот месец десет дена ќе бидат неработни, со цел да ѝ се овозможи на државата поефикасна борба против пандемијата на коронавирусот, која според официјалните податоци полека стивнува.

– Ако сметате дека е потребно, ќе потпишам указ уште денеска, најави тој во телевизиска дебата, одговарајќи на прашање на шефот на руската здравствена агенција, која смета дека тоа би овозможило стабилизирање на пандемијата.

Неработните денови ќе траат од 1 до 10 мај.

Според директорката на руската здравствена агенција Роспотребнадзор, Ана Попова, пандемијата во Русија се смирува, но во последните неколку недели е нешто побавна.

URL

– Практично сме во стагнација и во голем број региони постои тенденција дека ситуацијата може да се искомплицира, додаде таа.

Според нејзиното мислење, десет неработни дена би го намалиле движењето на граѓаните, а со тоа и ширењето на вирусот.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Свет

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Read more

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Read more

Турција наесен почнува со производство на Спутник V

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more
 

Вести

TEXAN & Envipco отвора фабрика за рециклирање во С. Македонија

Читај повеќе

Нови 30 случаи на COVID-19, 16 починати

Читај повеќе

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Читај повеќе

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

Читај повеќе

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Читај повеќе

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Читај повеќе

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Читај повеќе

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Читај повеќе

Околу 40.000 дози од AstraZeneca пристигнуваат денес, утре 100.000 од Sinopharm

Читај повеќе