Путин: Киев е циничен и суров, ги убива и своите војници

Макфакс
/ 06.04.2023 / 16:11

Киев ги уништи сопствените војници и се однесува крајно цинично и сурово, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Тој го коментира нападот на Украина на линијата на фронтот, каде што имаше неколку украински војници, кои се предадоа.

На средбата со вршителот на должноста гувернер на Донечката Народна Република, Денис Пушилин, Путин изјавил дека група украински војници вчера биле опколени во близина на линијата на фронтот и оти верува дека имало 14 украински војници, кои се предале.

„Но, веќе беше доцна, нашите луѓе оставија неколку војници со нив и не ги ни чуваа за утрово да ги извлечат од борбената зона. Непријателот погоди едно место со 300 гранати и ги уништи сите негови војници. За жал, загуби и нашиот народ, но не ги штеди ниту своите. Тие се однесуваат крајно цинично и сурово“, истакна Путин.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе