Путин: Конфронтацијата меѓу Русија и Украина беше неизбежна, за жал се покажа како нецивилизирана

Претседателот на Русија изјави дека конфронтацијата меѓу Русија и Украина по распадот на Советскиот Сојуз била неизбежна, се очекуваше да биде цивилизирана, но, како што рече, тоа „за жал“ не се случи.

„По распадот на СССР, неизбежно беше да има некаков натпревар меѓу Русија и Украина. Ова се подразбира, но веројатно оние што се занимаваа со тоа претпоставуваа дека сè ќе биде на цивилизиран начин и згора на тоа, врз основа на нашата близина и заедништво - историско, културно, јазично и така натаму. За жал, работите тргнаа поинаку“, рече Путин.

Тој додаде дека Украина е под контрола на прозападните политичари кои почнале да ја претвораат земјата во „антируска“ речиси веднаш по распадот на Советскиот Сојуз.

Го коментираше и наводниот напад со украинско беспилотно летало врз Москва, обвинувајќи ја Украина за „терористичка активност“. Посочи дека нападите имале за цел „да ги исплашат руските граѓани и да нападнат станбени згради“.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе