Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Б.С.Б.
/ 25.01.2021 / 19:42

Владимир Путин, на денешниот состанок со претставници на студенти, изјави дека луксузната палата за која Алексеј Навални тврди дека му припаѓа на рускиот претседател, всушност не е негова.

Во текот на разговорот, Путин изјави дека шпекулациите кои кружат по објавеното видео служат за перење на мозокот на рускиот народ.

„Не сум го гледал видеото, едноставно немам време за тие работи. Но, ги прегледав исечоците кои ми ги донесоа моите помошници. Ништо од наведеното како моја сопственост не ми припаѓа мене, ниту на моето семејство“, вели Путин.

Во текот на состанокот, Путин ја искористи приликата на студентите да им објасни дека имот од каков бил вид мора да има одредена документација.

„Овие информации кружат на интернет повеќе од 10 години, а сега е искористена можноста за граѓаните на Русија да се насочат против претседателот. Имот од ваков вид мора да има соодветна документација и податоци за финансиски трансакции. Мора да постојат и докази во нотарски книги во електронски облик“, рече Путин и нагласи дека фотографиите во снимката се класичен пример на фотомонтажа.

Во видеоснимката во одредени делови се појавуваат и луѓе кои ги потврдуваат наводите дека тоа е палатата на Путин или се дел од истрага што Навални ја покрена против Путин.

„Познавам некои од луѓето кои се појавија во видеото, некои од нив се стари пријатели или поранешни колеги, далечни роднини и познаници. Меѓутоа, видов и луѓе кои воопшто не ги познавам, ниту претходно сум ги видел“, изјави Путин на состанокот.

Досега видеото од луксузната палата има над 88 милиони прегледи.

Remote video URL
реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе