Путин: Може да случи втора Сребреница ако Киев ја преземе контролата врз истокот на Украина

Москва, 10 декември 2019 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека стравува дека националистите би можеле да ја повторат Сребреница ако Киев добие контрола над границата во Донбас без да обезбеди гаранција за заштита на своите жители.

Тој ова го рече на состанокот на рускиот Совет за човекови права.

– Украинската страна секогаш го поставува прашањето – Дајте ни шанса да ги затвориме границите со војската. Замислувам што би се случило после тоа. Тоа би била Сребреница, рече Путин.

Тој додаде дека е познато како украинскиот претседател Володимир Зеленскиј разговара со националистите.

– Јасно е кој е таму силен. Што ќе се случи и кој ќе ги предводи тие националисти кога ќе влезат на таа територија без дадени гаранции за народот таму, рече Путин.

Според него, на вчерашниот состанок во Париз, тој и Зеленскиј се осврнале на тие прашања.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Свет

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Read more

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Вести

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Читај повеќе

Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

Читај повеќе

Нови 75 случаи на коронавирус од 830 тестирања

Читај повеќе

Стартува Flipbook Film Festival

Читај повеќе

Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници

Читај повеќе

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе