Путин му честиташе на Медведев: Ѓоковиќ немаше шанси

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на Данил Медведев за триумфот над Новак Ѓоковиќ во финалето на УС Опен, каде Русинот ја освои првата Грен слем титула во кариерата.

Рускиот тенисер неочекувано лесно победи во три сета, 6:4, 6:4, 6:4, по само 136 минути игра, а Путин истакна дека Ѓоковиќ едноставно немал шанса покрај расположениот Медведев.

„На патот до финалето на ова престижно натпреварување, покажавте највисоко ниво на вештина и трпеливост во постигнувањето на вашите цели, а во решавачкиот натпревар одигравте на сигурен и смирен начин, не оставајќи му никаква шанса на вашиот силен и реномиран противник. Така играат вистинските шампиони!“, стои пораката потпишана од Путин и објавена од руски Кремљ.

Медведев му се реваншираше на Ѓоковиќ за поразот во финалето на Австралија опен, со што стигна до својот прв Грен слем трофеј во кариерата.

Тој, исто така, стана првиот руски тенисер по Марат Сафин кој победил на Грен слем турнир. Сафин победи на Австралија опен во 2005 година.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Тенис

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Read more

Дебитантско финале на Индијан Велс

Read more

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Read more

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе