Путин му ја честита победата на Ердоган

МАКФАКС
/ 29.05.2023 / 08:12

Актуелниот турски претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори што вчера се одржаа во Турција.

Според првите официјални резултати по пребројани 75 отсто од гласовите, Ердоган води со 53,41 отсто, а Киличдароглу има 46,59 отсто.

Рускиот претседател Владимир Путин испрати писмо до Ердоган во кое му ја честита победата. Во писмото упатено до Ердоган пишува:

„Почитуван господине Ердоган, драг пријателе,

Прифатете ги моите искрени честитки за вашиот реизбор за претседател.

Победата на изборите е природен резултат на вашата несебична работа на чело на Република Турција, јасен доказ за поддршката на турскиот народ за вашите напори за зајакнување на државниот суверенитет и водење независна надворешна политика.

Високо го ценам вашиот личен придонес за зајакнување на пријателските руско-турски односи и заемно корисна соработка во различни области. Би сакал да ја потврдам нашата подготвеност за продолжување на конструктивниот дијалог за актуелните теми од билатералната, регионалната и меѓународната агенда. Придаваме големо значење на доследно спроведување на планираните заеднички проекти, пред се изградбата на нуклеарната централа Аккују и создавање на гасен центар во Турција.

Од се срце ви посакувам нови успеси во ваквата одговорна дејност како шеф на државата, како и добро здравје и благосостојба.

Искрени честитки,

Владимир Путин“.

Честитки претходно упатија и унгарскиот премиер, Виктор Орбан, српскиот претседател, Александар Вучиќ, како и лидерите на Катар, Сомалија и Пакистан.

реклама

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Read more

Четворица фудбалери на Сити нема да добијат медали за освојување на лигата

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Свет

Имамот бил жив еден час по падот на хеликоптерот: Се обидувал да го спаси претседателот на Иран

Read more

Како иранскиот претседател го доби прекарот Касапот од Техеран?

Read more

Што би се случило со Германија доколку излезе од ЕУ?

Read more

Граничните процедури по Брегзит ќе ја чинат Британија 6 милијарди долари

Read more
 

Вести

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво

Читај повеќе

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија

Читај повеќе
  • play_arrow

Имамот бил жив еден час по падот на хеликоптерот: Се обидувал да го спаси претседателот на Иран

Читај повеќе

Велосипедист прегазен на Средно Водно

Читај повеќе

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Читај повеќе

Таткото на осомничениот за убиството на Данка излегува од притвор

Читај повеќе

Не наседнувајте на лажни пораки за парична помош од државата

Читај повеќе

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до Преспанскиот договор

Читај повеќе

Кумановец загинал откако возилото во кое патувал излетало од патот

Читај повеќе