Путин: Нападите на САД врз сириската војска се нелегални

Рускиот претседател Владимир Путин реагираше на воздушните напади на САД врз сириска воздушна база, во која има и руски војници. Тој смета дека нападите на Сирија се одвраќање на вниманието од цивилните жртви во Ирак.

Путин изјави дека овој чекор е значајна штета за руско-американските односи кои и така беа очајни. Рускиот претседател смета дека американските напади на Сирија претставуваат сериозна пречка во создавањето на меѓународна коалиција за борба против тероризмот. Русија ги смета овие напади како агресија над суверена држава, односно претставуваат кршење на меѓународното право. Според рускиот портпарол Песков, сириската војска нема хемиско оружје.

Од друга страна, Џеф Дејвис, портпаролот на Пентагон, изјави дека американската војска однапред ги известила руските сили за нападите на сириската воздушна база, односно дека во нападите не се погодени делови на базата за кои се верува дека има Руси.

Во првата реакција на Москва за американскиот напад, земјата побара итна седница на Советот за безбедност на ОН. Американската воена операција доби осуди и од Иран, додека сириската опозиција и Саудиска Арабија ги поддржуваат нападите.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе