Путин: Не правиме воен сојуз со Кина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во телевизиско интервју дека воената соработка на неговата земја со Кина не е создавање на воен сојуз, пренесува руската прорежимска новинска агенција ТАСС.

„Тоа е апсолутна лага“, рече рускиот претседател во интервју за ТВ каналот „Россија-24“, на прашањето дали соработката меѓу Москва и Пекинг претставува закана за Западот.

„Не правиме никаков воен сојуз со Кина. Да, соработуваме и на планот за воено-техничка соработка, не го криеме, но тој е транспарентен, нема ништо тајно во тоа“, рече Путин.

Според него, Москва развива воена соработка со Пекинг, вклучително и заеднички вежби.

„Патем, не само со Кина, туку и со други земји“, рече тој.

„Дури и сега, продолжуваме да го правиме тоа, и покрај развојот на настаните во Донбас, Запорожје и Херсон. Сето ова е транспарентно и не се работи за воен сојуз“, рече Путин, пренесува ТАСС.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Свет

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Read more

Полската армија нуди летни кампови наместо сезонски работни места

Read more

Масовни напади на Крим: Што откриваат сателитските снимки?

Read more

Моќната сестра на Ким Џонг-ун за испраќањето оружје во Русија: Тоа е фикција

Read more
 

Вести

Европски фронт: Ниту една влада не може да го раскине договорот со „Бехтел и Енка“

Читај повеќе

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Читај повеќе

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Читај повеќе

Екстрадиран Бесим Красниќи

Читај повеќе

Богата програма за четвртото издание на Скопски поетски фестивал

Читај повеќе

Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Читај повеќе

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Читај повеќе

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Читај повеќе

23-годишна девојка од Кочани истепала и ограбила жена од Штип

Читај повеќе