Путин објасни зошто пропаднале мировните преговори со Украина

Секоја дискусија за конфликтот мора да се однесува на глобалната стабилност и да се фокусира на мултилатералните безбедносни гаранции, рече рускиот претседател.

Русија никогаш не ја отфрли можноста за преговори за мирно решавање на украинскиот конфликт, но секоја дискусија мора да ги земе предвид интересите на сите инволвирани страни, вклучително и Москва, изјави претседателот Владимир Путин.

Во интервју за кинеската новинската агенција 新华 (Шинхуа) во средата, пред неговата посета на Кина оваа недела, Путин ја пофали мировната иницијатива на Пекинг за украинскиот конфликт, велејќи дека таа ја покажува „вистинската желба на нашите кинески пријатели да помогнат да се стабилизира ситуацијата“ во регионот.

Предлогот, кој прв пат беше објавен од Пекинг минатиот февруари, повикува на прекин на огнот, „почитување на суверенитетот на сите земји“ и „напуштање на менталитетот на Студената војна“. Исто така, предвидува дека „безбедноста на еден регион не треба да се постигнува со зајакнување или проширување на воените блокови“.

Рускиот претседател го пофали Пекинг за промовирањето на идејата за „неделлива безбедност“, истакнувајќи дека овие принципи би можеле да гарантираат дека загриженоста на Русија нема да се занемари додека го отвора патот за „долгорочен и одржлив мир“.

„За жал, ниту Украина, ниту нејзините западни покровители не ги поддржуваат овие иницијативи“, се жалеше Путин, додавајќи дека тие не се подготвени за дијалог заснован на взаемно разгледување на интересите на едни со други, што ќе ги реши основните причини за кризата.

„Ние бараме сеопфатно, одржливо и праведно решавање на овој конфликт преку мирни средства. Отворени сме за дијалог за Украина, но таквите преговори мора да ги земат предвид интересите на сите земји вклучени во конфликтот, вклучително и на Русија“. 

Путин додаде дека секој дијалог „мора да вклучува и суштинска дискусија за глобалната стабилност и безбедносни гаранции за противниците на Русија и, природно, за самата Русија“. 

Главниот проблем овде, продолжи тој, е веродостојноста на тие гаранции, имајќи предвид дека некои држави „се трудат да го заменат светскиот поредок заснован на меѓународното право со поредок заснован на одредени правила“. Според Путин, одредени земји продолжуваат да зборуваат за правила кои „никој никогаш не ги видел… и кои, очигледно, имаат тенденција да се менуваат во зависност од моменталната политичка ситуација“. 

Путин, исто така, ги обвини западните елити дека „тврдоглаво работат на 'казнување' на Русија, изолирање и ослабување“, обезбедувајќи воена и финансиска помош на Киев и спроведувајќи „незаконски“ санкции против Москва. Покрај тоа, тие „замижуваат пред оживувањето на нацизмот и терористичките напади спонзорирани од Украина на нашата територија“, додаде претседателот.

Рускиот лидер потсети дека Москва се вклучи во разговори со Киев на почетокот на конфликтот, што резултираше со нацрт-мировен договор кој обезбеди безбедносни гаранции за Украина. Меѓутоа, откако Русија ги повлече своите сили од Киев, Украина го прекина ангажманот бидејќи го послуша советот на Западот да продолжи да се бори „за да ѝ нанесе стратешки пораз на Русија“, додаде Путин.

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Свет

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Read more

Нови детали за трагедијата во Иран: Технички дефект е причина за падот на хеликоптерот

Read more

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и лидерот на Хамас

Read more

Имамот бил жив еден час по падот на хеликоптерот: Се обидувал да го спаси претседателот на Иран

Read more
 

Вести

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Читај повеќе

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Читај повеќе

Сончево и топло време преку ден, попладне краткотројно невреме

Читај повеќе
  • filter

Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

Читај повеќе

МакеДокс е во потрага по шестата генерација Докуникулци

Читај повеќе

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Читај повеќе

Нови детали за трагедијата во Иран: Технички дефект е причина за падот на хеликоптерот

Читај повеќе

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и лидерот на Хамас

Читај повеќе

Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст

Читај повеќе