Путин отвора нови логори на исток, тврди полскиот премиер

Полскиот премиер го обвини рускиот претседател Владимир Путин за отворање нови логори на исток, на 78-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц-Биркенау, на Денот на сеќавањето на Холокаустот.

„На денот на ослободувањето на германскиот нацистички логор на смртта Аушвиц-Биркенау, да се потсетиме дека Путин отвора нови логори на исток“, напиша Матеуш Моравјецки на Facebook, повикувајќи на помош на Украина за да не се повтори историјата.

„Мораме одлучно и со заеднички сили да им се спротивставиме на криминалците кои вршат геноцид на истокот на Европа“, предупреди Моравјецки.

За разлика од претходните години, руските делегати годинава не беа поканети на одбележувањето на Денот на сеќавањето на Холокаустот, поради руската инвазија на Украина.

Меѓу учесниците на комеморацијата беа верски водачи, преживеани од логорот и Даглас Емхоф, Евреин, сопруг на потпретседателката на САД Камала Харис.

Во Аушвиц-Биркенау, изграден во окупирана Полска, еден милион европски Евреи - од шесте милиони жртви на Холокаустот - беа убиени од 1940 до 1945 година.

Логорот, каде што загинаа 80.000 нееврејски Полјаци, 25.000 Роми и 20.000 советски војници, беше ослободен од Црвената армија на 27 јануари 1945 година.

Умреа во гасните комори, од глад, студ или болест.

На комеморацијата, директорот на Меморијалот во Аушвиц ја спореди смртта на луѓето во Украина со страдањата во Втората светска војна.

„Слична болна мегаломанија, слична страст за моќ и слични митови за уникатност, големина, примат... напишани само на руски. Невини луѓе повторно масовно умираат во Европа“, рече Пјотр Цивински во обраќањето до публиката, вклучувајќи ги и преживеаните од Холокаустот.

Логорот беше основан од нацистичка Германија во окупирана Полска во 1940 година. Отпрвин, во него беа сместени полските политички затвореници и стана најголемиот центар за истребување каде планот на Адолф Хитлер да ги убие сите Евреи - „Конечното решение“ - беше ставен во вежбање.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во четвртокот на Telegram напиша дека Западот се обидува да ја преработи историјата и рече дека „сеќавањето на ужасите на нацизмот и советските херои-ослободители не може да се избрише“.

реклама

Свет

Нов гаф на Бајден: Градот Ролинг Форк го нарече Ролинг Стоун

Read more

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Read more

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Read more

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Read more
 

Вести

Нов гаф на Бајден: Градот Ролинг Форк го нарече Ролинг Стоун

Читај повеќе

Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе