Путин по средбата со Ердоган: Европските партнери да ѝ се заблагодарат на Анкара за функционирањето на Турски тек

Гасоводот Турски тек работи без прекин и европските партнери мора да ѝ бидат благодарни на Турција за тоа, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средбата со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган во Сочи.

– Верувам дека нашите европски партнери мора да ѝ бидат благодарни на Турција за нејзината поддршка за непречен транзит на нашиот гас до европскиот пазар, рече Путин.

Тој изрази очекување дека меморандумот за развој на трговијата и економските врски меѓу двете земји ќе бидат потпишани денеска.

Рускиот претседател му се заблагодари на Ердоган и за напорите што ги направи за да се реши прашањето за испорака на жито од Украина.

Од своја страна, Ердоган истакна дека Анкара и Москва се пред отворање на нова страница во билатералните односи и соработка. – Верувам дека нашиот разговор ќе отвори нова страница во односите меѓу двете земји.

– Би сакал да разговараме за прашањата за енергетската соработка, извозот на жито преку Црното Море, туризмот и регионалните прашања, рече Ердоган. Тој посочи дека една од темите на разговорот ќе биде и прашањето за Сирија.

Според претходните најави, Путин и Ердоган прво имаа тет-а-тет средба во Сочи, а потоа ќе им се придружат и делегациите. Во турската делегација се и министерот за надворешни работи, министерот за одбрана и шефот на разузнавачката служба.

Кремљ претходно најави дека ќе се разговара за енергетиката и за проширување на трговските и економските врски. „Во согласност со договорите постигнати на билатералната средба на претседателите во Техеран на 19 јули, планирано е детално да се разговара за темата руско-турска мултилатерална соработка, вклучително и перспективите за натамошно проширување на трговските и економските врски и спроведувањето на заеднички стратешки проекти во енергетскиот сектор“, се наведува во соопштението на Кремљ.

Ова е втора средба меѓу Ердоган и Путин за 17 дена, откако претходно се сретнаа во Техеран, на трилатерална средба со иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе