Путин: Русија не е луда

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска за време на состанокот на Рускиот совет за човекови права, кој се одржа преку видеоврска, дека „Русија не ја започна војната во Украина“.

Тој рече дека војната започна со „државниот удар“ во 2014 година, по што Русија го анектираше Крим.

Тој рече дека „Русија нема шанси да ја смири ситуацијата во Украина“, земјата која ја нападна на 24 февруари годинава. Тој тогаш тврдеше дека Полска, која граничи со Украина, сака да окупира делови од украинската територија. Да потсетиме, Полска од почетокот на војната прими милиони украински бегалци.

Тој потоа се осврна на стравувањата околу нуклеарното оружје, тврдејќи дека „заканата од нуклеарна војна расте“. Тој веднаш рече дека „Русија размислува да користи нуклеарно оружје само како одговор на напад“ и додаде дека „Русија нема тактичко нуклеарно оружје во други земји, за разлика од САД“.

„Не разговаравме за употреба на нуклеарно оружје“, рече Путин, додавајќи: „Русија не е луда. Имаме најнапредно оружје, но не сакаме да мавтаме наоколу со него“.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе