Путин: Руската економија го издржа притисокот од Западот

Додека се предлагаат нови санкции на ЕУ за Русија, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека економијата на неговата земја е стабилна.

„Руската економија го издржа надворешниот притисок од Западот“, рече Путин, говорејќи преку видео врска на состанокот за нацрт-федералниот буџет за 2024, 2025 и 2026 година.

„Економската ситуација во земјата е стабилна и урамнотежена. Отпорноста на руската економија е за пофалба. БДП на Русија го достигна нивото последно забележано во 2021 година, а владата е подготвена да создаде услови за понатамошен стабилен и долгорочен развој. рече Путин, пренесува CNN.

Полска денеска предложи нови санкции

Од инвазијата на Украина на 24 февруари минатата година, ЕУ договори 11 пакети санкции против Русија. Тие беа воведени во форма на економски санкции, индивидуални санкции и визни мерки. Минатата недела, САД, исто така, воведоа дополнителни санкции за повеќе од 150 поединци и ентитети во врска со руската инвазија.

Западните санкции прво беа наметнати со надеж дека тие ефективно ќе ја спречат способноста на Русија да ја продолжи војната. Но, благодарение на руските резерви на гас и нафта, руската економија успеа да ја надмине бурата. Денес, Полска предложи новите санкции на ЕУ против Русија да вклучуваат забрана за руски дијаманти и течен нафтен гас (LPG).

Се наведува дека треба да се воведат индивидуални санкции на руската компанија за дијаманти Алроса, за која Полска вели дека директно и индиректно ги поддржува руските воени сили и руските воени напори во Украина долги години. Покрај тоа, со цел да се зачува интегритетот и транспарентноста на пазарот на LPG и да се избегне нарушување на пазарната конкуренција, Полска предложи ЕУ да престане да купува гориво од Русија.

LPG се користи како гориво на различни начини - во уреди за греење и готвење, возила и во индустријата.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Свет

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Сè повеќе Германци се согласуваат со ставовите на екстремната десница

Read more

Русија ги подготвува децата за војна: Учат да фрлаат гранати, да копаат ровови

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе