Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Рускиот претседател Владимир Путин, зборувајќи со чаша шампањ в рака, изјави дека неговата земја ќе продолжи со нападите врз енергетската инфраструктура на Украина, која веќе предизвика прекин на струја и вода.

„Има многу коментари за нашите удари врз енергетската инфраструктура на соседната земја. Да, го правиме тоа. Но кој почна прв?“, рече Путин по церемонијата на доделување медали во Кремљ, наведувајќи го гранатирањето како одговор на експлозијата што го оштети мостот на Крим, изграден од Русија, и други напади што му се припишуваат на Киев. Тој, исто така, рече дека Киев ја исклучил електричната енергија на нуклеарната централа Курск, во рускиот регион што се граничи со Украина, и дека не го снабдува со вода упориштето на проруските сепаратисти Доњецк на истокот на земјата.

„Прекинувањето на водоснабдувањето на град со повеќе од милион жители е чин на геноцид“, рече Путин, обвинувајќи го Западот за „тотален молк“ по ова прашање.

„Тоа нема да нè попречи во исполнувањето на нашата борбена мисија“, додаде тој.

Погледнете како тоа изгледаше:

URL
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе