Путин утре среде Москва ќе ја слави анексијата на освоените делови на Украина

Објавен е датумот кога Русија официјално ќе објави анексија на источните и југоисточните делови на Украина. Ова ќе се случи утре, 30 септември, потврдија од Кремљ.

Портпаролот на Кремљ Песков најави дека Путин утре во 15 часот по московско време ќе ја потпише анексијата на окупираните делови на Украина.

Руската државна новинска агенција РИА Новости во Русија објави непосредно пред официјалното соопштение на Кремљ дека „пратениците на Државната дума добиле покана во Кремљ за настан на 30 септември на кој ќе присуствува и рускиот претседател Владимир Путин“ и исто така наведе дека на церемонијата ќе започне во 15 часот.

Како што наведува BBC, ова потсетува на руската анексија на Крим во 2014 година, на која исто така и претходеше референдум и победничкиот говор на претседателот од бината.

Од 23 до 27 септември, Руската Федерација организираше референдуми за анексија на нејзината територија на привремено окупираните украински територии Херсон, Запорожје, Луганска и Донецка област.

Проруските власти соопштија дека на референдумот 99 отсто од гласачите гласале за припојување на овие области кон Русија.

ЕУ го осуди референдумот, наведувајќи дека нема да ги признае неговите резултати.

Да потсетиме, утрово на Црвениот плоштад во Москва беше поставена бина со големи екрани и огромни натписи на кои пишуваше дека Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје се делови од Русија.

реклама

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе