Р. Кели осуден за снимање и поседување детска порнографија

Федералната порота во Чикаго синоќа го прогласи ар-ен-би пејачот Р. Кели за виновен по три точки од обвинението за детска порнографија, затоа што се снимал себеси како сексуално ја злоупотребува својата тогаш 14-годишна кумашинка.

Од 13-те точки во обвинението, Кели е виновен и за три точки за трговија со деца преку принуда и намамување. Тој беше ослободен од обвиненијата за заговор за попречување на правдата во неговиот случај во Округот Кук во 2002 година. Дополнително, тој е ослободен по две точки од обвинението за примање детска порнографија и едно обвинение за заговор за примање детска порнографија.

Пресудата следи по сведочењето на кумашинката на Р. Кели, лажно именувана како Џејн. И три други жени сведочеа дека пејачот снимал, чувал и поседувал снимки на кои сексуално ги злоставувал кога тие биле малолетни.

Во постапката имаше и двајца други обвинети – поранешните негови соработници Милтон „Џун“ Браун и Дерел МекДејвид. Тие беа ослободени од сите обвиненија.

Во завршните зборови, адвокатката на Р. Кели, Џенифер Бонџан тврдеше дека родителите на Џејн се виновни затоа што лажеле за нејзината врска со пејачот и дека тоа не било принуда, туку „тие го одобриле тоа“.

Џејн се приклучи на истрагата во 2019 година, по прикажувањето на документарната серија „Преживувањето по Р. Кели“. Во судскиот процес, жената сведочеше дека таа е на видеоснимките и дека Р. Кели сексуално ја злоставувал повеќепати кога била малолетна.

Р. Кели беше осуден на 30 години затвор во јуни, откако поротата го прогласи за виновен за сексуална експлоатација на деца, киднапирање и принудна работа.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Музика

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Read more

Кање Вест повторно блокиран на Twitter

Read more

По 6 години пауза, Металика објави нова песна и најави нов албум

Read more

Шер за 40 години помладиот дечко: Знам, и мене ми е чудно

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Принцот Хари се плашел дека жена му ќе заврши како принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина актерката Кирсти Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Читај повеќе